Boy Uzatma Tedavisi

Boy uzatma ameliyatlarında kullanılan 3 farklı yöntem mevcuttur. Bizler ameliyat yöntemine hastamızın mevcut durumunu, kemik yapısını ve uzatma oranını birlikte değerlendirerek karar veriyoruz.

Eksternal fiksatör yöntemi, kemiğin ince teller ve çemberlerle dışarıdan tespit edildiği bir sistemdir. Bu cihaz kemiği yukarıdan ve aşağıdan tutar ve tedavi boyunca yavaş yavaş kemiği uzatır. Buna dışarıdan tespit yöntemi de denir.

Kombine yöntemde, kemiği tespit etmek için cildin dışında bir tespit sistemi vardır, içeride de çivi ya da plak bulunur. Kombine yöntemin en önemli avantajı dışarıdan tespit süresini kısaltmasıdır.

Motorize çivi yönteminde ise, dışarıdan görünen hiçbir sistem yoktur sadece kemiğin içinde giderek uzayan bir çivi (Motorize çivi) vardır. Kemiğin uzaması sadece içeriden bir sistemle sağlandığı için hastanın konforu çok yüksektir.

 

 

 

 

Deformite Düzeltme Tedavisi

Kemiklerde oluşan eğilme veya şekil bozukluklarını deformite olarak adlandırıyoruz. Deformite vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkabilir. Örneğin halk arasında O bacak veya X bacak olarak bilinen bacak eğikliği veya kalça ve ayak bölgesindeki kemiksel şekil bozuklukları en sık karşılaştığımız deformite örnekleridir.

Tedavi aşamasında kullanılacak yöntemi belirlerken hastanın yaşı, deformitenin derecesini ve oluşma nedenini değerlendiriyoruz. Gerekli gördüğümüz durumlarda ise, çocuk endokrinolojisi veya genetik bölümü gibi alanlar ile koordineli bir şekilde çalışarak tedavi programını hazırlıyoruz.